Honours List

 

 

 

 

Shoreham-by-Sea Bowling Club

 

President

Secretary

Treasurer

Men's Captain

Ladies Captain

Men's Champion

Ladies Champion

1933

W. A. Packer

G. C. Cousins

 

A. Miller

 

 

 

1934

W. A. Packer

H. H. Scales

 

A. Miller

 

A. Miller

 

1935

W. A. Packer

H. H. Scales

 

A. Miller

 

W. Fairs

 

1936

W. A. Packer

H. H. Scales

 

A. Miller

 

J. T. Glendenning

 

1937

W. A. Packer

H. H. Scales

 

A. Miller

 

T. Petrie

 

1938

W. A. Packer

H. H. Scales

 

A. Miller

 

J. T. Glendenning

 

1939

W. A. Packer

H. H. Scales

 

H. H. Scales

 

W. Fairs

 

1940

W. A. Packer

H. H. Scales

 

H. H. Scales

 

War Period

 

1941

W. A. Packer

H. H. Scales

 

H. H. Scales

 

War Period

 

1942

W. A. Packer

H. H. Scales

 

J. T. Glendenning

 

War Period

 

1943

W. A. Packer

H. H. Scales

 

J. T. Glendenning

 

War Period

 

1944

W. A. Packer

H. H. Scales

 

J. T. Glendenning

 

M. A. Pratt

 

1945

W. A. Packer

H. H. Scales

 

J. T. Glendenning

 

E. T. Gammans

 

1946

W. A. Packer

J. T. Glendenning

 

E. T. Gammans

 

W. Fairs

 

1947

W. A. Packer

J. T. Glendenning

 

E. T. Gammans

 

W. Fairs

 

1948

W. A. Packer

W. C. Gibson

 

W. H. Wilsher

 

A. H. W. Betts

 

1949

W. A. Packer

W. C. Gibson

 

F. A. Stephenson

 

C. T. Griggs

 

1950

W. A. Packer

W. C. Gibson

 

F. A. Stephenson

 

L. H. Mead

 

1951

W. A. Packer

J. H. Watson

 

W. H. Wilsher

 

L. H. Mead

 

1952

W. A. Packer

J. H. Watson

 

R. A. W. Butler

 

A. C. Moss

 

1953

W. A. Packer

J. H. Watson

 

F. W. Shepherd

 

C. T. Griggs

 

1954

W. A. Packer

G. A. Highfield

 

E. S. Savage

 

T. D. Funnell

 

1955

W. A. Packer

G. A. Highfield

 

E. S. Savage

 

E. S. Savage

 

1956

W. A. Packer

T. D. Funnell

 

L. W. Holloway

E. S. Savage

 

1957

L. W. Holloway

T. D. Funnell

 

A. C. Moss

 

C. T. Griggs

 

1958

L. W. Holloway

T. D. Funnell

 

F. Morgan

 

R. A. W. Butler

 

1959

L. W. Holloway

P. Casterton

 

R. Carnsew

 

J. Shirley

 

1960

L. W. Holloway

P. Casterton

 

R. Carnsew

 

J. Shirley

 

1961

L. W. Holloway

P. Casterton

 

R. Carnsew

 

A. G. Avenell

 

1962

L. W. Holloway

P. Casterton

 

H. J. Hartridge

 

A. G. Avenell

 

1963

L. W. Holloway

P. Casteron

 

J. E. Cotman

 

A. G. Avenell

 

1964

L. W. Holloway

R. F. Dean

 

A. G. Avenell

 

A. G. Avenell

 

1965

L. W. Holloway

R. F. Dean

 

H. Joyce

 

J. Shirley

 

1966

L. W. Holloway

R. F. Dean

 

P. Casterton

 

H. Joyce

 

1967

L. W. Holloway

R. F. Dean

 

H. Ellman Brown

 

A. G. Avenell

 

1968

L. W. Holloway

J. Currie

 

F. A. Morgan

 

R. F. Dean

 

1969

L. W. Holloway

J. Currie

 

R. Carnsew

 

A. G. Avenell

 

1970

L. W. Holloway

A. A. Jones

 

A. Jacobs

 

A. Morgan

 

1971

L. W. Holloway

A. A. Jones

 

A. Morgan

 

J. Currie

 

1972

L. W. Holloway

A. A. Jones

 

R. Browne

 

J. Currie

 

1973

L. W. Holloway

A. A. Jones

 

S. H. Snook

 

A. H. Willis

 

1974

L. W. Holloway

A. A. Jones

 

S. H. Snook

 

J. Currie

 

1975

L. W. Holloway

A. A. Jones

 

A. E. Hobbs

 

J. Currie

 

1976

R. Browne

G. A. Mann

 

A. E. Hobbs

 

D. Tozer

 

1977

A. Jacobs/A. Brown

G. A. Mann/M. Edwards

 

A. Morgan

 

D. Edwards

E. Newman

1978

A. H. Willis/ A. Brown

H. Whittley/E. Newman

 

D. E. Worden

A. Brown

D. M. Tozer

N. Currie

1979

A. H. Willis/A. Brown

H. Whittley/E. Newman

 

D. E. Worden

E. Wheeler

D. M. Tozer

D. Harper

1980

A. H. Willis/E. Wheeler

W. F. George/P. Whittley

 

A. J. Bland

D. Harper

D. Edwards

A. Brown

1981

A. H. Willis/E. Wheeler

W. F. George/P. Whittley

 

D. M. Tozer

E. Newman

R. R. Mitchell

E. Wheeler

1982

A. H. Willis/E. Wheeler

W. F. George/B. Boiteux

 

H. Whittley

L. Worden

R. R. Mitchell

J. Fay

1983

S. H. Snook/E. Wheeler

N. S. Brown/B. Boiteux

 

H. Whittley

J. Fay

J. Harvey

A. Brown

1984

S. H. Snook/E. Wheeler

N. S. Brown/B. Boiteux

 

W. O. Colbourn

J. Fay

R. J. Bagles

N. Currie

1985

S. H. Snook/E. Wheeler

R. R. Mitchell/B. Boiteux

 

W. W. Williams

P. Davies

N. S. Brown

J. Fay

1986

S. H. Snook/E. Wheeler

R. R. Mitchell/B. Boiteux

 

W. W. Williams

P. Davies

A. G. Avenell

J. Fay

1987

S. H. Snook/L. Worden

R. R. Mitchell/B. Boiteux

 

W. W. Williams

F. Vine

R. C. Watson

J. Fay

1988

S. H. Snook/L. Worden

R. R. Mitchell/B. Boiteux

 

W. W. Williams

J. Hazell

J. Sullivan

J. Fay

1989

S. H. Snook/L. Worden

R. R. Mitchell/B. Boiteux

 

D. Tozer

J. Hazell

R. C. Watson

J. Fay

1990

S. H. Snook/L. Worden

R. R. Mitchell/B. Boiteux

 

D. Tozer

J. Hazell

A. Botley

N. Currie

1991

S. H. Snook/B. Boiteux

R. R. Mitchell/B. Frampton

 

D. Tozer

K. Smith

R. C. Watson

F. Petitt

1992

S. H. Snook/B. Boiteux

R. R. Mitchell/P. Mahoney

 

D. Tozer

B. Boiteux

J. Sullivan

F. Petitt

1993

S. H. Snook/C. Davies

R. R. Mitchell/P. Mahoney

 

J. Fisher

K. Smith

R. C. Watson

P. Mahoney

1994

S. H. Snook/C. Davis

R. R. Mitchell/P. Mahoney

 

J. Fisher

G. Watson

D. W. Kenchett

L. Lester

1995

A. G. Avenell/G. Watson

R. R. Mitchell/P. Frost

 

J. Fisher

F. Petitt

M. A. Field

L. Lester

1996

A. G. Avenell/J. Hazel

D. R. Guthrie/B. James

 

R. H. Gibson

F. Petitt

A. Benson

L. Lester

1997

A. G. Avenell/K. Smith

D. R. Guthrie/B. James

 

M. A. Field

P. Mahoney

B. J. Melhuish

F. Petitt

1998

A. G. Avenell/J. Taylor

D. R. Guthrie/B. James

 

M. A. Field

B. Lilley

R. G. Kenny

J. Panting

1999

A. G. Avenell/J. Taylor

D. R. Guthrie/B. James

 

J. C. Petitt

S. Goatcher

B. Melhuish

F. Petitt

2000

A. G. Avenell/J. Taylor

D. Cutts/B. James

 

R. Gibson

M. Bennett

B. J. Melhuish

F. Petitt

2001

A. G. Avenell/I. Borown

D. Cutts/M. Coulson

J. Glynn

K. J. Gubbin

B. Steady

P. J. Glynn

J. Panting

2002

J. A. Fisher

R. G. Daintree

J. Glynn

P. J. Glynn

J. Jarvis

B. J. Melhuish

F. Petitt

2003

J. A. Fisher

R. G. Daintree

D. Cutts

D. Blair

B. Scott

H. J. Moore

J. Panting

2004

J. A. Fisher

R. G. Daintree

D. Cutts

D. Cutts

M. Turnidge

R. Cooke

J. Panting

2005

K. Gubbin

R. G. Daintree

D. Cutts

P. J. Glynn

J. Panting

P. J. Glynn

J. Jarvis

2006

K. Gubbin

R. G. Daintree

D. Cutts

M. Redford

M. Turnidge

B. J. Meluish

B. Steady

2007

P. J. Glynn

R. G. Daintree

D. Cutts

M. Redford

M. Turnidge

H. Wood

D. Howe

2008

P. J. Glynn

R. G. Daintree

D. Cutts

P. Sumner

N. Mitchell

B. J. Melhuish

M. Turnidge

2009

M. Redford

J. H. Dowse

D. Cutts

P. Sumner

N. Mitchell

R. Bracbury

J. Panting

2010

M. Redford

J. H. Dowse

D. Cutts

P. Sumner

M. Turnidge

M. Field

D. Howe

2011

M. Redford

G. A. Mann

M. Watts

P. Sumner

L. Beeston

M. Field

D. Howe

2012

M. Redford

G. A. Mann

M. Watts

J. McMurran

L. Beeston

J. Dunk

D. Howe

2013

D. Cutts

A. Cutts

M. Watts

J. McMurran

J. Panting

J. Dunk

M. Turnidge

2014

D. Cutts

A. Cutts

M. Watts

J. McMurran

J. Panting

M. Redford

D. Burstow

2015

Mrs M. Turnidge

A. Cutts

M. Watts

J. McMurran

B. Scott

J. Dunk

J. Panting

2016

Mrs M. Turnidge

R. Chandler

M. Watts

J. Dunk

B. Scott

D.Goodman

B.Clarke

2017

J. McMurran

R. Chandler

M. Watts

J. Dunk

 

J. Dunk

J. Panting